آب حیات در شرح دعای سمات

آب حیات در شرح دعای سمات

بسمه تعالی
آب حیات در شرح دعای سمات
روز جمعه مورخ ۳ آذر ۱۳۹۶،  سید محمد ساداتی نژاد در نشست دعای سمات هیئت متوسلین به امام زمان(عج) سفیدشهر در تکیه حضرت قاسم این الحسن (ع) سخنرانی نمود. نامبرده در این نشست با ارائه کتاب آب حیات در شرح دعای سمات اثر آیت الله مدنی کاشانی که به همت فرزند وی تجدید چاپ شده،  به نکات ذیل اشاره نمود:
خوشحالیم که به همت دوستان، کتاب آیت الله مدنی تهیه شد تا ان شاء الله هر هفته همراه با دعای سمات، بخش هایی از این دعا تشریح شود. در این فرصت کوتاهی که بود، بنده بخش های مقدماتی این کتاب را بررسی کردم. مقدمه کتاب شرح زندگانی آیت الله مدنی است. ایشان شخصیت بزرگی بود که مدتی را در شهر نجف بود و با میرزای شیرازی ملاقات نمود و از محضر وی کسب فیض نمود. آیت الله مدنی از محضر شیخ کاظم طباطبایی صاحب عروه نیز در نجف بهره برد و دوستان حوزوی می دانند که کتاب عروه یکی کتاب مهم در فقه استدلالی است و اکثر فقیهان بزرگ، شرحی بر عروه دارند. ایشان از شخصیت های بزرگ دیگر در آن دوره بهره برد و سپس به کاشان برگشت و در کاشان نیز از محضر بزرگانی چون ملا حبیب الله بهره برد.
آیت الله مدنی در بخش اول کتاب شرح دعای سمات، توضیحاتی در باب اهمیت دعای سمات دارد که تقریبا همان مباحثی است که بنده در نشست قبل به آن اشاره کردم. نکته مهم دیگر که ایشان در بخش دوم و قبل از شروع شرح دعای سمات اشاره دارد، اشاره به دعای مختصری است که میگوید در نسخه ای وارد شده که خوب است قبل از شروع دعای سمات، خوانده شود. این دعا در هیچ کتاب دیگری غیر از نسخه آیت الله مدنی اشاره  نشده است. این دعا به شرح ذیل است:
أللهم أنت الاول، فلیس قبلک شیء، و انت الاخر فلیس بعدک شیء، و أنت الظاهر فلیس فوقک شیء، و انت الباطن فلیس دونک شیء، سبحانک لا اله الا انت، یا حنان یا منان، یا بدیع السموات و الارض، یا ذا الجلال و الاکرام.
نکته مهم این دعا، عبارت آخر است و آن تفاوت میان حنان و منان است. ایشان در بیان این تفاوت حدیثی را از علی (ع) بیان میکند که الحنان هو الذی یقبل علی من أعرض عنه و المنان  الذی یبدأ بالنوال قبل السوال. حنان کسی است که رو میکند به کسی که از او روی گردانیده و منان کسی است که پیش از خواهش، بخشش نماید. ( مجمع البحرین ج ۶، صص ۲۳۹،۲۴۰)
این فراز بسیار زیبا است و نشان می دهد خداوند تبارک و تعالی،  چقدر مهربان است که به کسی که حتی از او‌ روی برگردانیده، رو می گرداند و کسی را که خطایی کرده ، قبل از آن که درخواست بخشش کند او را می بخشد.  البته این فراز در داخل دعای سمات نیز در فرازهای آخر اضافات در برخی نسخه ها نیز وارد شده است.
 ایشان با اشاره به متن دعای سمات که در آخر کتاب آیت الله مدنی آمده است، اشاره کرد که نسخه اصلی این دعا تا همان آمین یا رب العالمین است و میتوانید برای بهره برداری بیشتر از شرح دعا، قرائت دعا را تا همان جا تمام کنید. 
دکتر ساداتی نژاد در ادامه، به این نکته اشاره کرد که محبت به اهل بیت، همواره رمز نجات و رستگاری و وحدت جهان اسلام بوده است. همه فرقه های اسلامی فارغ از شیعه و سنی به اهل بیت محبت داشته اند. محبت به اهل بیت یک اصل قرانی است و خداوند در ایه ۲۳ سوری شوری می فرماید قل لا اسئلکم علیه من اجر الا الموده فی القربی و خداوند اجر رسالت را، مودت به اهل بیت قرار داده است و در آیات دیگر که در دعای ندبه هم آمده است که اجری از شما نمی خواهم مگر رفتن به سوی سبیل الهی و در دعای ندبه، ائمه، سبل الهی دانسته شده اند.  
می دانید که البته مودت بالاتر از محبت است و به معنای  تبعیت و دنباله روی از اهل بیت است ولی اهل سنت، آن را فقط به محبت معنا میکنند و در واقعه غدیر نیز که همه آن را قبول دارند، جمله معروف من کنت مولاه فهذا علی مولاه را فقط به معنای دوست داشتن علی معنا میکنند. ولی مهم آن است که محبت به اهل بیت را همه قبول دارند.
آقای صبغه الله مجددی در نشستی که روز چهارشنبه ۱ آذر با عنوان جریان های تکفیری در تهران برگزار شد، بر این نکته که همه اهل تسنن به محبت اهل بیت اجماع دارند، اشاره و احادیث مختلفی نقل نمود که از جمله آن، حدیثی از سنن  ترمذی نقل کرد که پیامبر (ص) فرمود هر کسی علی را دوست داشته باشد، پیامبر و خدا او را دوست دارد و هر کسی که علی از او ناراحت باشد، خدا و رسول از او ناراحت است. 
تمام امام های فقه اهل تسنن محبت به اهل بیت داشتند.  احمد ابن حنبل، علیرغم اینکه جریان تکفیری از فقه او منشعب شده و دنباله رو ابن تیمیه حنبلی و وهابیت است، ولی احادیث و توصیه های زیادی در لزوم محبت به اهل بیت دارد. امام شافعی که شعر مفصلی دارد که علی حبه جنه، قسیم النار و الجنه .... و اینکه در محبت اهل بیت همین بس که من لم یصل علیکم لا صلاه له. ابوحنیفه و مالک نیز همینطور بودند.
ر سردرب آن این حدیث معروف درج شده از قول پیامبر(ص) که حسین منی و أنا من حسین، احب الله من احب حسینا و حسین سبط من الاسباط. اهل تسنن با حضور در این مسجد و تبرک به اهل بیت، نشان می دهند که عاشق اهل بیت هستند.
دکتر ساداتی نژاد گفت برخی وقایع  مانند جریان خوارج یا واقعه عاشورا و غیره به هیچ وجه به معنای روی گردانی مردم از اهل بیت نباید قلمداد شود، اینها توسط برخی گروه های نادان و جداشده از جامعه اسلامی و حکام جور بنی امیه و بنی عباس با زر و زور و فریب بر جامعه تحمیل شد ولی  اتفاقاتی که بعد از عاشورا افتاد و نهضت توابین و مختار و قیام های زید و دیگران، همه نشان می دهد که مردم مسلمان همواره به اهل بیت محبت داشته اند.
این وضعیت، همواره  در جامعه اسلامی ادامه داشته و رمز اتحاد و موفقیت و همزیستی جوامع اسلامی بود. وقایع  دوران اخیر و ظهور جریان تکفیری در سوریه یک استثنا بود که توطئه جبهه استکبار برای ایجاد تفرقه و انحراف در جامعه اسلامی بود که با لطف الهی و بصیرت بی نظیر مقام معظم رهبری و فرماندهان و مجاهدان راه اسلام و  سرداران عزیزی چون سردار قاسم سلیمانی، متحقق شد. یاد شهدای مدافع حرم را گرامی می داریم و بدانیم محبت به اهل بیت رمز نجات و رستگاری ما می باشد. دکتر ساداتی نژاد به مسجد راس الحسین روبروی دانشگاه الازهر  قاهره اشاره کرد که ب

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1396/09/04
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه

ارسال خبرنامه به ایمیل شما

گالری تصاویر