يمن و احزاب موجود

يمن و احزاب موجود

بررسي تحولات سياسي يمن موضوع دومين جلسه نشست سياسي با حضور دکتر سيد مهدي ساداتي نژاد بود که قسمت اول آن به استحضار خوانندگان عزيز رسید.

روايتي است از رسول مکرم اسلام که مي فرمايند:« من احب اهل اليمن... هر کس يمني ها را دوست بدارد مرا دوست داشته و هر کس آنها را دشمن بدارد مرا دشمن داشته است» برخي معتقدند که مردم يمن وقتي اسلام بر آنها عرضه شد در همان ابتدا با حب اهلبيت آن را پذيرفتند و بر اساس رواياتي که داريم در آخر الزمان هم مردم يمن از جمله کساني هستند که نقش مهمي در عصر ظهور حضرت مهدي(عج) ايفا خواهند کرد. وطبق روايات شيعه 5 علامت حتمي براي ظهور وجود دارد يکي از آنها خروج يماني است و سيد يماني قيام خواهد کرد.

سير تحولاتي که در روايات هست جريانات از شام شروع مي شود بعد به عراق و بعد به يمن منجر مي شود و سپس به حجاز و عربستان ... وقتي اوضاع موجود را نگاه کنيم به نظر مي رساند نويد دهنده عصر ظهور هست.البته اين نيست که ظهور در يک ماه و دوماه ديگر ظهور اتفاق بيافتد شايد تا قرن ها طول بکشد و ما هم نمي توانيم مصداق يابي کنيم و بگوييم اين تحولات يمن  هماني است که منجر به ظهور خواهد شد. روايتي از امام صادق(ع) داريم که در بحار ذکر شده که مي فرمايد:« از نشانه هاي ظهورقيام فرزندي از نوادگان عمويم زيد در يمن و همچنين به غارت رفتن پرده کعبه است» در يمن 30 درصد زيدي هستند و سادات زيدي هم نسل خود را به زيد ابن علي ابن الحسين(ع) منسوب مي کنند.

يمن با 25 ميليون جمعيت در يک منطقه استراتژيک و به اصطلاح ژئوپولتيک واقع شده است. يمن بخاطر اشرافي که به باب المندب دارد از نظر سياسي بسيار در موقعيت بالايي قرار دارد.يکي از سياستمداران انگليسي گفته بود که هر کس بر سه تنگه تسلط داشته باشد کل دنيا را در دست دارد يکي باب المندب يکي هرمز و ديگري مالاکا(در آسياي جنوب شرق) که نشان دهنده اهميت اين سه تنگه است از نظر بين المللي. تنگه باب المندب از نظر عبور انرژي بخصوص در غرب خاورميانه اهميت فراواني دارد.ولي يمن از لحاظ اقتصادي يکي از فقيرترين کشورهاي دنياست درآمد يک نفر در سال 1060 دلار است و 40 در صد مردم آن بيکار هستند و خيلي از آنها از يمن مهاجرت کرده اند. توليد نفت آن روزانه 320000 بشکه است و تا بيست سال ديگر بيشتر نفت نخواهد داشت.

در يک موقعيتي بلوک شرق و بلوک غرب داشتيم و در کشورها تاثير گذاشته بود. کره شمالي و کره جنوبي و ويتنام شمالي و ويتنام جنوبي و... هر کشوري که شوروي و غربي ها نفوذ مي کردند اين اتفاق  افتاد. در يمن هم همينطور در يمن جنوبي روس ها نفوذ داشتند و در يمن شمالي غربي ها. بعدا در نتيجه فروپاشي نظامهاي دوقطبي حرکت هاي وحدت طلبانه پيش آمد. شخصي بنام علي عبدا...صالح يکي از افرادي بود که به دنبال وحدت يمن بود.در سال 1990 جنگ هاي خونين در يمن رخ داد و سالم البيض که رئيس جمهور يمن جنوبي بود به عمان فرار کرد و کشور مستقل يمن تشکيل شد. در سال 2011 در جريان بيداري اسلامي جوانان يمني شروع کردند به راهپيمايي و تظاهرات عليه علي عبدا... صالح در خيابانهاي صنعا بخاطر فساد حاکم در سيستم اداري علي عبدا...صالح وبيداري اسلامي با شعار «الشعب يريد اسقاط النظام» در يمن شکل گرفت. علي  عبدا...صالح فرار کرد و بنا به طرحي که شوراي همکاري خليج فارس داد قرار بر اين شد که به وي مصونيت بدهند و در ازاي آن وي از قدرت کناره گيري کند و در نهايت در سال 2014منصور هادي جايگزين او شد. در سال 2014 به بهانه افزايش قيمت حامل هاي انرژي شاهد تحولات و اعتراضات مردمي بوديم که در رأس آن جنبش انصار ا... قرار دارد که آنها نفوذ بسيار بالايي دارند و بخاطر اين منصور هادي از صنعا فرار کرد و به عدن رفت و اکثر مناطق يمن در اختيار انصار ا... هست...

اما جريانهاي تأثير گذار در تحولات داخلي يمن. اتفاقا اين جريانات باعث مي شود که ما اتفاقات اخير يمن را بتوانيم بهتر تجزيه و تحليل کنيم. يکي از آنها«تجمع اليمني للاصلاح» در سال 1990 توسط عبدا...بن حسين الحمر پسر رئيس قبيله الحاشد- که يمن کشوري است که به شدت قبيله گرايي در آن وجود دارد- اين حزب با علي عبدا...صالح همکاري داشت که خيلي از مناصب در دست آنهاست و با عربستان سعودي همکاري دارند. در داخل آن 3جناح وجود دارد. جناح آل احمر قبيله اي است در درون قبيله حاشد که زيدي هستند وانديشه  سلفي دارند و با حوصي ها رابطه خوبي ندارند و تحت تأثير سعودي ها. بخش دوم «اخواني ها» هستند که در کشورهاي مختلف شاخه دارند از جمله در ايران. اخواني ها تا قبل از برکناري مرسي رابطه خوبي با عربستان داشتند ولي بعد از برکناري مرسي روابط به تيرگي رفت و يک شاخه سلفي هستند به رهبري عبدالمجيد زنداني که شاخه القاعده در يمن هست.

دومين جريان حزبي در يمن «الحراک الجنوبيه» از جنبش هاي جنوب يمن هست و همانهايي هستند که مي خواستند يمن جنوبيهمان طور که بود بماند و با يمن شمالي ادغام نشود و معتقدند بعد از وحدت دو يمن منطقه جنوبي ضرر کرده است و اينها تلاش براي جدايي مي کنند. اينها بعد از آمدن منصورهادي – بخاطر اينکه جنوبي هست- که از اعتراضات دست برداشتند ولي با جرياناتي که دوباره بوجود آمده باز استقلال طلبي ها دوباره شروع شده است.

سومين حزب«حزب الرشاد السلفي» هست که در سال 2012 تأسيس شده عملا نماينده سلفي هاي يمن هست و رهبر آن «محمدموسي العامري» هست که به مسايل ديني و شريعت تأکيد دارند و يک جريان سنت گراي ديني دريمن هست.

چهارمين جريان«القاعده» هست در1998 تأسيس شد و «محمد امير الابلغي» به عنوان رهبر شاخه يمن ميباشد و در سال 2009 القاعده يمن و عربستان ادغام شدند و شدند «سازمان القاعده در جزيزه العرب» که  3000 نفر طرفدار در استان البيضه يمن دارد و انصارا... نتوانسته اين منطقه را از دست القاعده خارج نمايد. اتحاد اين چهار گروه مي تواند تحولات آينده يمن را به شکل ديگري رقم بزند.

پنجمين حزب«المؤتمر الشعبي» هست که همان حزب علي عبدا... صالح ميباشد که 1982تأسيس شده و هدف آن اتحاد يمن هست و هميشه حزب حاکم بوده و پس از سقوط صالح کماکان فعاليت دارد و اکثر پست هاي سياسي در اختيار اينهاست.بعد از شکست منصورهادي جايگاه بهتري دارند و با انصارا... از نظر سياسي نزديک شده اند چون مي توانند با اتحاد جلو القاعده و حرکت جنوب کار مؤثري را انجام بدهند.

ادامه دارد... 

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1394/07/20
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه

ارسال خبرنامه به ایمیل شما

گالری تصاویر