کاشان، شهر استعداد هاي فرهنگي

کاشان، شهر استعداد هاي فرهنگي

حجت الاسلام و المسلمين محمد بصيرتي از طلاب حوزه علميه قم که بيست سال در حوزه علميه مشغول تحصيل است وي در مرکز ملي پاسخگويي به مسائل ديني و پژوهشکده و دفتر استفتائات حضرت آيت الله العظمي شبيري زنجاني مشغول به کار است . وي از سال 78تا کنون به شهرهاي مختلف جهت تبليغ رفته و از جمله طلاب کاشاني است که ماه مبارک رمضان را به کاشان آمده و ماه رمضان امسال را ميهمان مجمع فرهنگي الغدير و موسسه فرهنگي   راه روشن است. اين مصاحبه يک گپ دوستانه است که از نظر خوانندگان مي گذرد.

سراج: شما در اين سالها به چه شهرهايي جهت تبليغ سفر کرده ايد؟

به استان خوزستان و شهرهاي شمال ايران مثل ساري و اصفهان، تهران ، مشهد ، شهر کرد ، بروجن  ويزد ،شهرستان خاتم و...
سراج: چقدر براي کاشان آمده ايد؟
من تقريبا هفت سال است که پشت سر هم تمام ماه مبارک رمضان در کاشان بوده ام. غير از آن، دو تا محرم و يک ماه صفر هم در کاشان بوده ام . هر هفته هم پنج شنبه و جمعه ها هم که کاشان مي آيم در جلسات مختلف برنامه سخنراني دارم ايام تبليغ که حوزه تعطيل هست من اکثرا تبليغ هستم
سراج: فرق تبليغ در کاشان با شهرهاي ديگر چيست؟
کاشان بخاطر داشتن حوزه هاي قديمي و داشتن روحانيون زياد علي القاعده تبليغ يک رويه خاصي دارد و
 به تعبير درست تر سخت تر هست و سطح معلومات مردم بالاست و اين کار را سخت تر مي کند چون مردم فکر مي کنند که يک پشتوانه قوي دارند کمتر به سراغ مسائل ديني ميروند ولي در شهرهاي ديگر اين طور نيست و بيشتر از يک مبلغ استفاده مي کنند
سراج: شما در مرکز پاسخگويي به مسائل شرعي به  هر کسي که مقلد هر مرجع تقليدي که باشد پاسخ مي دهيد؟
بله
سراج: حتي اگر از مرجعي باشد که شناخته شده نباشد؟
بله، اگر بر مقلد حجت تمام شده باشد که فلان شخص اعلم هست و مي تواند به فتواي او عمل کند ما به سئوال آن شخص  جواب مي دهيم. حتي گاهي اوقات از اهل سنت تماس مي گيرند و ما جواب آنها را هم مي دهيم
سراج: بيشتر سئوالات مردم درباره چيست و کجا بيشتر مورد سئوال قرار دارد؟
مرکز ملي پاسخگويي به سئوالات شرعي روزانه 
تقريبا به 11000 مسئله جواب مي دهد .از شفاهي و کتبي بصورت نامه و ايميل و پيامک که حدودا 7000 تا از آنها فقهي 
است و 4000 ديگر به قرآن حديث ، اعتقادات، تاريخ اسلام ، مشاوره ، اخلاق و... از اين 7000تا سئوال فقهي يک قسمت قابل توجهي از بحث نماز است و بيشتر نماز مسافر بد از آن بحث  خمس و نحوه ارتباط زناشويي و ارتباط هاي حرام بين دختر و پسرها و مسائل بانکها و...
سراج: گفتيد بانکها . نظر مراجع درباره بانکها چيست؟
آنچه که مسلم هست قوانيني که مجلس شوراي اسلامي تصويب کرده و به تأييد شوراي نگهبان رسيده اين قوانين متقن هست و اشکالي ندارد ولي مشکل ما در نحوه بانکداري است و خيلي از آن اصلا از طرف متصديان امور بانکي رعايت نمي شود ولي قانون ، قانون درستي هست. البته نظر شخصي من اين هست که تا مي شود انسان دور و بر بانک نرود بهتر است.
.سراج: در کاشان خيلي از طلاب چون کاشاني نيستند تابستان را به شهر خود مي روند و خيلي از مساجد شهر ما حتي امام جماعت هم ندارند 
در عين حال تعداد زيادي از طلاب کاشاني در قم هستند اولا چند طلبه کاشاني در قم هستند و ثانيا چرا به کاشان بر نمي گردند و حداقل اين گره نداشتن امام جماعت را باز کنند؟
ما تقريبا هزار نفر طلبه کاشاني در قم داريم ما بيش ازهشت هزار نفر کاشاني در قم داريم(طلاب و خانواده هايشان و بقيه شغل ها) بعضي آنها مشغول کارهاي علمي هستند و بعضي ديگر هم جذب ارگانها و نهادها شده اند. بعضي هم البته امکان برگشت دارند ولي بر نمي گردند ولي عده اي هم هستند که ديگر امکان بازگشت ندارند و آنجا سي چهل سال زندگي کرده اند وفرزندانشان ازدواج کرده اند و عروس داماد دارندو... بعضي هم ديگر خانه اي در کاشان ندارند که بتوانند  باز گردند. البته خود مردم هم در اين بار دخيل هستند چون دولت درباره ائمه جماعات کاري نمي کند يا شايد هم نمي تواند کاري بکند. مردم هم براي اين کار هزينه نمي کنند.
سراج:  ما در قم، کاشاني داريم در حد مرجع تقليد و اگر در کاشان نگاهي بياندازيد شهر را خالي از «آيت الله» مي بينيد و کم داريم . حتي آيت الله اصيلي اواخر عمرشان به قم بازگشتند.  الان هيچ زمينه اي نيست که به کاشان برگردند؟
من نمي توانم از طرف ديگران تصميم گيري کنم اما اينکه کاشان نياز دارد اين چيز واضحي هست. يک زماني من حساب کردم همزمان هفت مجتهد درشهر بود و ساکن شهر بودند و از دار دنيا رفتند و جايشان پر نشد بعضي موارد بوده افرادي هم زحمت کشيده اند و آمده اند به کاشان ولي جاي قبلي ها پر نشده.اگر بتوانند آقايان طلبه ها که کاشان طلبه هاي فاضل و خوب زياد داره اگر ايشان بتوانند برگردند بله بسيار خوب هست و جاي کار دارد.کاشان از لحاظ فرهنگي بسيار فعال هستند. کانون ها و مساجد و هيآت فعال فرهنگي زيادي دارد که همه اينها احتياج به روحانيون صاحب نظر و کارشناس ديني دارند که اين چيز واضحي است. ولي من اين جرأت را به خودم نمي دهم که درباره آنها تصميم بگيرم اين عزيزان وظيفه خودشان را خودشان تشخيص مي دهند.
سراج: بهترين و بدترين خاطره شما از تبليغ چيست؟
.من يکسال رفته بودم شهري در اطراف يزد که با مرکز استان 350کيلومتر فاصله داشت و 2500نفر جمعيت داشت و کل منطقه با روستاهاي اطراف5000تا جمعيت داشت. اين منطقه متأسفانه از اول انقلاب تا چند سال پيش تقريبا هيچ روحاني به آنجا نرفته بود . هر کس هم رفته بود دو سه روزه برگشته بود  دليل آن سردي استقبال مردم و حتي برخوردهاي زننده مردم با مبلغ بود. اينها متأسفانه پايبند به اصول و مباني دين نبودند.حتي به نماز و روزه مثلا بيست و يکم ماه رمضان بعد از عزاداري ظهر سفره پهن مي کردند. يکي از دوستان ما –حضرت حجت الاسلام والمسلمين زارع- دو سال آنجا ايستادند و در امر تبليغ موفق بودند. بطوري که هر شب در مسجد سيصد چهارصد نفر نمازگزار داشتند و مسجد شلوغ و پر بود. اعتکافي که گرفتند با حضور600نفر معتکف برگزار شد بهترين خاطره من از اين منطقه اين بودکه من بعنوان مبلغ در اعتکاف ماه رجب شرکت کرده بودم وقتي روز پاياني اعتکاف تمام شد، جوانها گريه مي کردند و از مسجد خارج نمي شدند خانواده ها با گل و شيريني و اسپند و گوسفند جهت قرباني به استقبالشان آمده بودند. خانواده ها بيرون مسجد گريه مي کردند و جوانان در داخل مسجد  شور و حال عجيبي بود. 
يا براي خودم چندين مرتبه پيش آمده در تبليغ ها بعد از بعضي منبرها جواناني پيش من آمده اند و گفته اند تا امروز نماز نمي خوانده اند ولي از بعد آن منبر تصميم گرفته اند که نماز بخوانند اينها بهترين خاطرات من بوده. از طرف ديگر  من به دانشگاهها هم زياد رفته ام در بعضي از اين دانشگاهها مسئولين خودشان از مروجان فساد و ضد دين بوده اند که  اين بدترين خاطرات من هست.
سراج: منبري داشته ايد که خيلي بگيرد؟
بله بيشتر در دانشگاهها. يکبار در شب احياء 19 ماه رمضان  در دانشگاه ميبد يزد من منبر رفتم، بعد دعاي جوشن را کس ديگري خواند و من رفتم قرآن سر گرفتم. قرآن سر گرفتن که تمام شد گفتم همه روي پاهاشون بايستند و گفتم دستانتان را طرف آسمان بگيريد و مي خواهم داد بزنيد و فقط بگوييد« يا الله» نيم ساعت اين جوانها ول کن نبودند فرياد «يا الله» بود که قطع نمي شد و تمام اين نيم ساعت با گريه و شيون همراه بود. آخرش برق ها رو روشن کردند و آنقدر به آنها چسبيده بود که وقتي بيرون آمدند و فرداي آن و تا شب بيست و يکم هر کس به من مي رسيد.از اساتيد گرفته تا دخترهاي دانشجو که هر کدام قيافه هاي خاص خودشان را داشتند و...  مي گفتند حاج آقا « يا الله» رو يادت نره حتما شب بيست و يکم و بيست و سوم حتما بگو. اين کار من نبود اين چيزي بود که خدا يک دفعه به ذهن من انداخت. من معتقدم اين جوانها فطرت هاي پاکي دارند و اينها احتياج به افرادي دارند که با آنها راه بيايد.
سراج: در قم براي تحريفاتي که در عزاداري اتفاق افتاده و بعضي مسائلي که مطرح است مثل عمامه هاي انگليسي از سوي علماء و مراجع چه موضع گيري هايي صورت گرفته است؟
تمام مراجع تقليد هر نوع زياده روي و هر نوع تحريف در زمينه عزاداري ها را بشدت مخالفند و حرام مي دانند و الآن هم اگر تجمعاتي از اظهار سرور و شادي و اظهار غم و عزاداري  باشد، آقايان مراجع در آن مجالس اگر عملي انجام شود که موجب وهن و اهانت کردن به مقدسات  و اديان و مذاهب ديگر بشود را حرام مي دانند. مراجع ديگر عين رهبر معظم انقلاب معتقدند آن شيعه شيعه اصيل هست که ريشه آن در کتاب و سنت باشد و به رهبري مراجع تقليد رشد و نمو داشته باشد.شيعه اي که پايگاه آن لندن باشد نمي تواند شيعه اصيل و واقعي باشد.
سراج: حرفي هست که من به آن اشاره نکرده باشم و شما لازم بدانيد مطرح کنيد؟
من فکر مي  کنم که کاشان شهري هست که خيلي بيش از اين اقتضاء و استعداد رشد را دارد.چون ما حوزوي هستيم و نگاه ما هم بالطبع اينگونه هست کاشان در زمينه فرهنگي شهر پر استعدادي هست و متأسفانه در حد استعدادش رشد نکرده حتي در امور مذهبي و ديني. مقصر اصلي ما حوزويان هستيم. کاشان بايد قم دوم بشود. کاشان بايد پايگاه شيعه بشود و از اين شهر محصولات فرهنگي و ديني به سراسر عالم تشيع ارسال شود
سراج: با تشکر از اينکه وقت خودتان را در اختيار ما گذاشتيد 

 

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1394/09/10
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه

ارسال خبرنامه به ایمیل شما

گالری تصاویر