کاغذ و قلمي که سرنوشت جوانان را مي‌نگارد/ دانشگاه و فربه‌شدن توقعات دختران

کاغذ و قلمي که سرنوشت جوانان را مي‌نگارد/ دانشگاه و فربه‌شدن توقعات دختران

 

ديگر کمتر دختر و پسر جواني حاضر است تن به ازدواج دهد و براي فرار از اين بار مسئوليت بهترين بهانه و راه را ادامه تحصيل مي داند و تا بالاترين و طولاني ترين مقطع آن را ادامه مي دهد تا نخواهد به کسي جواب مثبت دهد...

تحصيلاتي که راه فرار براي پسران از ازدواج و مسئوليت شده و براي دختران باعث بالا رفتن هر روز توقعاتشان مي‌شود...

دختران با ادامه تحصيل ديگر نمي‌خواهند قبول کنند که روزي بايد مادري باشند تا تربيت فرزنداني را برعهده گيرند و پسران نمي‌خواهند زندگي مستقل داشته و خود روي پاي خود بايستند و دستشان در جيب پدران شان نباشد.

اين‌روزها کسي ديگر به دنبال ازدواج نيست، بلکه از مدرک تحصيلي شان مي گويند تا بتوانند در کاري مورد نظر مشغول شوند که اين خود بزرگترين ضعف محسوب مي‌شود.

آنقدر ظرفيت دانشگاه‌ها را دختران از آن خود کردند که پسران عقب افتادند و با اينکه بار سنگين زندگي بايد بر شانه آنها باشد، اما ديگر به شغل و رشته‌اي مناسب دست نمي‌يابند.

در اين ميان امان‌الله قرايي مقدم، کارشناس آسيبهاي اجتماعي مي گويد: دختران آنقدر در دانشگاه حضور دارند که جايي براي پسران در رشته‌هاي مورد نياز جامعه نيست. گويي جاي آن دو عوض شده است.

وي ادامه داد: دختران با تحصيلات بالا ديگر توقعشان براي ازدواج و وصلت با يک فرد ديپلمه نيست که اين امر خود مشکلاتي از جمله به تاخير افتادن ازدواج را به دنبال دارد.

اين کارشناس بيان کرد: پسران بايد يا از همان اول بدون دنبال کردن درس و تحصيل بر سر کار روند تا وضع مالي خوب داشته باشند و يا بايد ظرفيت پذيرش و شغل در جامعه براي آنها مساوي با دختران يا بيشتر باشد، چراکه اکنون اين ظرفيت و پذيرش از آن دختران است.

قرايي مقدم گفت: ازدواج امر مهمي است که نبايد ناديده گرفت چراکه اين امر مي‌تواند باعث افزايش جمعيت و تربيت نسل آينده شود که بايد به آن بيش از پيش اهميت داد.

وي ادامه داد: دختران با کاهش توقع خود مي توانند راهکار اصلي در افزايش ازدواج باشند و با اين امر به سوي ازدواج آسان که در جامعه نياز است ترغيب شوند و جوانان بدانند به تنهايي و با خودخواهي خود نمي توانند در هر کاري موفق باشند بلکه نياز به مشورت با افراد راهنما داشته و والدين نيز بايد در اين زمينه دخيل باشند.

قرايي مقدم افزود: دانشجويان با کاهش توقع خود مي توانند در راستاي ازدواج دانشجويي اقدام کنند و اين امر را در بين ساير دوستان خود ترويج دهند تا همه بدانند آسان گيري ازدواج فوايد بسياري را به دنبال دارد. بنابراين بايد جوانان  در اين زمينه پيشگام باشند.

در مجموع جامعه‌اي که در آن نقش مادري و همسري بسيار مهم است نبايد موضوعات لوکس مانند تجملات و توقعات و تحصيلات مانعي براي ازدواج شود. درحقيقت بايد بدانيم که مادران جامعه بايد به دنبال استقلال  و تشکيل زندگي امن و با آرامش براي همسران خود باشند و با خودخواهي و لجبازي خود اين امر را به تاخير نياندازند.

دختران مي‌توانند هم‌ پاي پسران درس بخوانند ولي نه در حدي که مانع ازدواج که يک امر مقدس است و به تاخير افتادن سن ازدواجشان شود بنابراين دولت بايد در اين زمينه به ميدان بيايد و ظرفيت‌ دانشگاه‌ها براي پسران بيشتر شود تا آنها هم بتوانند در چرخه زندگي و شغل ورود کنند.

درست است شاهد حضور دختران در تمام زمينه‌ها در جامعه هستيم ولي بايد کمي مردان به ميدان بيايند و زنان هم در زندگي مشترک کنار مردان خود نقش ايفا کنند.

نقش رسانه‌ها را نيز در اين زمينه نمي‌توان ناديده گرفت. صدا و سيما با فرهنگسازي در خصوص کاهش توقعات دختران و نسل جوان از زندگي و ترويج ازدواج آسان مي‌تواند موثر واقع شود و مطالبه جوانان را از تريبون رسانه خود به نمايش بگذارد تا مسئولان به خود بيايند و تنها شعار نداده و کاري اساسي انجام دهند.

اميد است با افزايش ظرفيت دانشگاه‌ها براي پسران و کاهش توقعات دختران براي ازدواج شاهد افزايش روز افزودن ازدواج در جامعه باشيم.

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1394/08/25
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه

ارسال خبرنامه به ایمیل شما

گالری تصاویر