در محيط فاسد کار نکنيد

در محيط فاسد کار نکنيد

براي رسيدن به کمال انسانيت يا رسيدن به حداقل هاي زندگي خوب و مناسب، بايد از نوع رفتار و اخلاقيات آگاهي پيدا کرد تا بر اساس آن راه را از بيراهه باز شناخت و طي مسير کرد. براي رسيدن به اين آگاهي بايد سخنان بزرگان و دانشمندان اخلاق اسلامي را به خوبي گوش داد و نصايح آنها را در زندگي به کار برد. يکي از شخصيت هاي ارزنده اخلاقي، حاج آقا مجتبي تهراني(ره) مي‌باشد. در ادامه به سفارش هاي اخلاقي ايشان در کليه زندگي و همچنين به دليل نزديکي به ماه مبارک رمضان سفارش هايشان در خصوص اين ماه اشاره شده است.

برپا کردن نماز

حاج آقا تهراني مي‌گفتند: سزاوار است كه انسان نماز را در اول وقت بخواند و كسى كه نماز را پست و سبك شمارد، مانند كسى است كه نماز نمى‏خواند. همچنين بهتر است كارهايى كه ثواب نماز را كم مى‏كند به جا نياورد، مثلاً در حال خواب آلودگى نماز نخواند، و در موقع نماز به آسمان نگاه نكند و نيز كارهايى كه ثواب نماز را زياد مى‏كند به جا آورد، مثلاً انگشترى عقيق به دست كند و لباس پاكيزه بپوشد و شانه و مسواك كند و خود را خوش بو نمايد.

توجه به امور مادي

حاج آقا مجتبي تهراني(ره)  مي‌گفتند که در امور مادي به کساني نگاه کنيد که پايين‏تر از شما هستند؛ چرا که اگر انسان به زندگي کسي که پايين‏تر از او قرار دارد نگاه کند، هيچ‎گاه حس زياده ‏طلبي در او زنده نمي‎شود؛ بلکه حس قناعت در او زنده مي‏گردد. اگر انسان در امور دنيايي و مادي به مافوق خود نگاه کند، حس زياده ‏طلبي در او زنده مي‎شود.

محيط کار

حاج آقا تهراني (ره) سفارش مي‌کردند که در محيطي کار کنيد که همه جهات شرعي به صورت ظاهري رعايت شود. همچنين ايشان توصيه مي‌کردند محيط شغلي مي تواند هم سازنده باشد و هم مخرب. از نظر حاج آقا تهراني(ره) اينکه محيط کار چه ويژگي داشته باشد از روح شغلي سرچشمه مي گيرد، در نتيجه در انتخاب شغل بايد دقت داشت چرا که تاثير پذيري روحي و اخلاقي از ويژگي‌هاي شغلي بسيار زياد است. همينطور که بايد دقت داشته باشيد مشاغلي که باعث مفاسد اجتماعي، اخلاقي مي شود انتخاب نگردد.

از طرفي در کنار نوع شغل بايد دقت داشته باشيد در هر کجا مشغول به کار نشويد. همانطور که امروزه سياست هاي کشوري در جهت تمرکز زدايي و بومي سازي پيش مي رود اين مساله نيز با توجه به سخنان حاج آقا تهراني(ره) در روايات معصومين آمده است. معصومين تاکيد داشته اند که در محل سکونت و شهر و ديار خود افراد مشغول به کار شوند تا با نزديکان و نيکان محله خود در تماس باشند

با کمي دقت در مي يابيم که دوري از شهر و ديار مي‌طلبد زندگي مجردي يا به دور از اقوام همراه داشته باشد. اين مساله به خوبي در وضعيت هاي اجتماعي جامعه امروز نشان داده مي شود که آسيب‌هاي فراواني نصيب اينگونه افراد گرديده است.

همچنين ايشان توصيه کرده اند که در خصوص محيط کاري دقت داشته باشند تا در محيط هاي فاسد شغلي کار نکنيد. به دليل سر و کار داشتن مسائل مادي، محيط شغلي زمينه بيشتري براي ايجاد آلودگي و خطا دارد. در نتيجه بايد دقت کامل در خصوص رفتار با مراجعين به محيط کار( چه آناني که به حق دنبال کاري هستند و چه آناني که مي‌خواهند از راه دادن رشوه کار خود را به جلو ببرند) داشته باشيد. يعني تلاش شود تا کار مراجعين را از راه قانوني جلو بياندازيد.

آماري که در ميزان ساعات کار مفيد از ايران ارائه مي شود بسيار پايين است. اين در حالي است که همه کارمندان کشور از ساعت 8 صبح تا 16 مشغول به کار مي باشند. اينجا سئوالي پيش مي آيد چرا ساعت مفيد کاري پايين است؟ در اين خصوص حاج آقا مجتبي تهراني(ره) نکته خوبي را بيان کرده اند، اينکه در زمان کار، بيکار نباشيد و کار انجام دهيد.

همچنين حاج آقا مجتبي تهراني(ره) سفارش مي‌کردند که از جلوه دادن زنان در محيط هاي شغلي پرهيز کنند، چرا که باعث گسترش فساد مي‌شود. در حقيقت حضور زنان در جامعه از سوي دين منع نشده است، اما چارچوب و نحوه حضور مفيد آنها با پوششي آراسته بدون جلب توجه همواره مورد تاکيد و تاييد بوده است.

سفارش‌هايي در خصوص ماه مبارک رمضان

درباره ماه مبارک رمضان اهل معرفت اين تعبير را دارند که اين ماه، دار ضيافت الهي و يکي از منازل سالکين إلي‌الله است. «سلوک إلي‌الله» يعني سير معنوي روح به سوي خدا و تقرّب به او که البته اين سير و اين تقرّب، داراي درجات و مراتب است و چهار گام زير را دارد:

«تجليه»: يعني آراستن ظاهر به آداب شرع و عمل کردن به دستورات شارع مقدس در اين ماه مبارک رمضان؛ يعني همين روزه گرفتن و آداب ظاهريه.

«تخليه»: پيراستن است نه آراستن؛ پيراستن باطن از رذائل اخلاقي و چه بسا پاک کردن و منزه کردن نفس از آثار آثام ، ‌يعني سيئات و گناهان،  است.

«تحليه»: اين است که انسان روح را به صفات ملکوتيه کماليه آرايش دهد و خودش را متخلِّق به اخلاق الهيّه کند، که اين هم داراي مراتبي است.

«فناء في الله»: مرادشان اين است که روح سالک يعني همان شخصي که سير معنوي مي‌کند، به فناي في الله برسد. فناء في الله عبارت است از: «فاني شدن روح از إنّيّت در شهود حق».

بر اساس توضيحات و سفارشات حاج آقا(ره)، اين ماه زمان بسيار مناسبي براي رسيدن به قرب الهي مي باشد و با رعايت مواردي که در بالا گفته شد، مي توان به نتايج مثبتي در راه رسيدن به آن داشت يکي از اين موارد که در راه رسيدن کمک شاياني مي کند، دعا کردن بسيار در اين ماه شريف است. در کنار آن موانعي مانند گناه کردن حجابي براي برآورده شدن حاجات و رسيدن به روزه معنوي مي باشد. همچنين در اين ماه، تلاش شود تا سکوت يا قلت کلامي باشد چرا که باعث سرازير شدن حکمت به قلب انسان است.

از نظر حاج آقا مجتبي تهراني(ره)، ماه رمضان هم ماه صعود است هم ماه نزول. ماه رمضان ماه سخن گفتن ربّ است با عبدش؛ يعني ماهي است که ربّ، براي ساختن عبدش و راهنمايي او به سوي قربِ خويش، با او سخن مي‌گويد و سخن گفته است. اين همان قوس نزولي اين ماه است. و خداوند به وسيله قرآن با بندگانش سخن مي گويد.

اما ماه مبارک رمضان همچنين ماه صعود است؛ يعني اين ماه، ماه کلام عبد با ربّ است. در همه اوقات عبد مي‌تواند با ربّ خودش سخن بگويد، ولي يک موقعيت خاصي هست که اين سخن گفتن، از نظر سازندگي، بُرد بيشتري پيدا مي‌کند. در اينجا يک بحث مطرح مي‌شود و آن بحث اين است که عبد در چه قالبي مي‌تواند با ربّ خود سخن بگويد. دعا کردن قالبي است که براي سخن گفتن با رب عنوان شده است.

در نهايت در ماه مبارک رمضان، بر تلاوت آيات قرآني و دعاي به خير کردن براي خود و ديگران، چه دنيوي و چه اخروي از سوي ايشان تاکيد شده است.

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1394/08/15
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه

ارسال خبرنامه به ایمیل شما

گالری تصاویر