صداقت امريکايي

صداقت امريکايي

پس از پيروزي دکتر روحاني در انتخابات رياست جمهوري، ايالات متحده آمريکا به زعم خود اين تغييرات را امتيازي دانست براي پايان دادن به پرونده هسته‌اي، آن هم به شيوه‌اي که خود مي‌پسندد. پرونده‌اي که سال‌ها به مدد دشمني‌هاي اين کشور، باز مانده و زيان‌هاي فراواني را براي جمهوري اسلامي ايران به بار آورده است.

دقيقا همزمان با روي کار آمدن دکتر روحاني، «کيت اليسون» و «جيم مک دمورت»، دو نماينده دموکرات کنگره آمريکا با انتشار يادداشتي در پايگاه خبري «پليتيکو»، تغيير رويکرد در قبال ايران را خواستار شده و نوشتند: «ديپلماسي تنها و بهترين راه حل براي پايان پرونده هسته‌اي ايران است. انتخاب روحاني موقعيت خوبي است که آمريکا در سياست‌هايش در قبال ايران، بازنگري کند. تعداد زيادي از مقامات امنيت ملي از هر دو حزب آمريکا، از جمله «مايکل هايدن»، رئيس سابق سيا، معتقدند ايالات متحده بايد با بيشتر کردن اقدامات جهت تعامل ديپلماتيک با ايران، موازنه‌اي در برابر تحريم‌هاي کنوني ايجاد کند. اعمال تحريم‌هاي جديد پيش از آنکه روحاني فرصتي براي عمل به وعده‌هايش داشته باشد، اقدامي اشتباه است.»

 
در واقع ايالات متحده روي کار آمدن رئيس جمهور جديد را فرصتي جديد براي تغيير رويکرد نسبت به ايران مي‌دانست؛ که البته فقط با معادلات مد نظر خود سازگاري داشت. اشتباه استراتژيک آمريکا زماني رخ داد که گمان برد دولت اعتدال، دولتي با خط مشي متفاوت و جداي از اهداف سياست‌هاي کلي نظام خواهد بود، در صورتي که حاصل جمعو تفريقش درست از آب درنيامد.
 
تاريخ ۳۵ ساله ايالات متحده آمريکا در ارتباط با ايران، سياهه‌اي از اقدامات خصمانه اين کشور عليه حکومت و مردم ايران را نشان مي‌دهد. سياهه‌اي که با چند موضعگيري لفظي مبتني بر چرخش اين سياست‌ها به سمت رفتارهاي صادقانه محو نخواهد شد. اگر چه اين کشور در يکي، دو مورد لفظا پس از روي کار آمدن رئيس جمهور ميانه روي ايران، ادعاي رفتار همراه با صداقت را خصوصاً در مورد پرونده هسته‌اي داشته است، اما در عمل، کياستي تزوير مآبانه را به تصوير کشيده است.
 
در‌‌ همان اوان روي کار آمدن دولت اعتدال، طيفي از نمايندگان کنگره آمريکا با کلامي که آميخته به هشدار بود، به دولتمردان اين کشور گفتند: «آمريکا بايد از موقعيت به وجود آمده استفاده کرده و روابط ديپلماتيک با تهران را از سر گيرد. اعمال تحريم جديد عليه ايران، تنها تعدي به اکثريت رأي دهندگاني است که اعتدال را به تندروي ترجيح دادند. اين اقدام مي‌تواند رئيس جمهور ميانه رو در ايران را در همين ابتداي راه با مشکل مواجه کند. پيامي که اين تحريم‌ها به آن‌ها مي‌دهد اين است که مهم نيست شما چه مي‌کنيد، در هر صورت ايالات متحده تنها با فشارهاي خردکننده به شما پاسخ مي‌دهد. اگر چنين پيامي به تهران برسد، آن‌ها ديگر هيچ انگيزه‌اي براي حضور بر سر ميز مذاکره نخواهند داشت و در مقابل دليل بيشتري براي توسعه برنامه هسته‌اي خود خواهند داشت.» اما تحريم‌ها يکي پس از ديگري بر دولت و ملت ايران وضع شد و ادعاهاي موهوم حمايت از تروريسم توسط ايران، نقض حقوق بشر و حمايت از احمد شهيد و گزارشات مغرضانه وي، اتهاماتي چون دور زدن تحريم‌ها و موارد متعدد ديگر همچنان در دولت اعتدال نيز ادامه يافت.
 
موضوع اين است که سرشت دستگاه ديپلماسي ايالات متحده، ماهيتي سلطه جويانه، مداخله گرانه و زورگويانه دارد و از طرف ديگر، سرشت دستگاه ديپلماسي جمهوري اسلامي ايران، ماهيت ضد سلطه، ضد امپرياليستي و استقلال مآبانه دارد و اين دو قابل جمع نيست. هر دولتي در ايران بر سر کار بيايد، جداي از سياست‌هاي کلي نظام نخواهد بود.
 
مي‌توان برخي از اقدامات اخير آمريکا بر عليه جمهوري اسلامي ايران را اينگونه برشمرد:
۷بار تهديد نظامي در طول پنج ماه از سوي ايالات متحده آمريکا، ۷ بار تهديد نظامي ايران در زمان روي کار آمدن دکتر روحاني حاکي از عدم تغيير در سياست‌هاي ايالات متحده است. در همين ارتباط رئيس جمهور آمريکا اذعان داشت که ترجيح او براي حل مساله هسته‌اي به شکل ديپلماتيک به اين معنا نيست که به تهران حمله نظامي نمي‌کند که البته حمله با بمب اتمي نيز مد نظر وي بود!
• عدم صدور ويزا براي حميد ابوطالبي، نماينده ايران در سازمان ملل
• سناريوسازي براي «بنياد علوي» در منهتن
• اقدام سناتور کاتن در تهيه نامه ضد ايراني براي تخريب روند مذاکرات هسته‌اي؛ در مورد نامه موسوم به «نامه سرگشاده به رهبران جمهوري اسلامي ايران» که از سوي ۴۷ سناتور جمهوريخواه به امضا رسيد و توسط «تام کاتن» تنظيم شد، آمده است که هر توافقي که بين ايران و ۱+۵ صورت گيرد صرفأ تا زمان در قدرت بودن باراک اوباما رييس جمهوري آمريکا داراي اعتبار خواهد بود و اين به معناي صادقانه نبودن ايالات متحده در موضوع پرونده هسته‌اي است.
• حمايت از مخالفان جمهوري اسلامي به انحاء مختلف
 
و البته يکي از جديد‌ترين مداخلات غيرديپلماتيک اين کشور، صدور بيانيه‌اي براي آزادي جيسون رضائيان، امير حکمتي، سعيد عابديني و کمک دولت ايران به پيدا شدن رابرت لوينسون بوده است. در واقع اگرچه اوباما پيغام نوروزي مي‌دهد و علي الظاهر اظهار دوستي مي‌کند، اما در ادامه اذعان مي‌دارد که در ايران کساني هستند که نمي‌خواهند موضوع هسته‌اي از طريق ديپلماتيک حل و فصل شود. مشخص است که اين اظهارات صادقانه نيست.
 
در واقع ميان لحن ديپلماتيک و اقدامات عملي ايالات متحده در روابط دوجانبه با ايران، تفاوت وجود دارد. تعارض و دوگانگي در ساختار داخلي ايالات متحده آمريکا از يکسو که ناشي از اختلافات ميان کنگره و کاخ سفيد است و از طرفي ديگر تعارض در سياست‌هاي اعلامي و اعمالي در قبال جمهوري اسلامي ايران، عمده مسائلي است که در روابط دوجانبه ايران و آمريکا تأثيرگذار بوده است. همين تعارضات سبب شده است که سياهه‌اي از اقدامات ضد ايراني سال‌ها از سوي آمريکا شکل بگيرد. دولت و ملت ايران مي‌داند که اين کشور اگرچه ممکن است پرونده هسته‌اي را مختوم نمايد اما ده‌ها موضوع ديگر را در کنار آن باز نگاه خواهد داشت چرا که ذات سلطه جويانه اين کشور استقلال و پيشرفت ايران اسلامي را به عنوان جزيرهٔ امن خاورميانه نخواهد پذيرفت.

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1394/05/25
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه

ارسال خبرنامه به ایمیل شما

گالری تصاویر