دود اختلاف شاهزاده ها در چشم مردم يمن

دود اختلاف شاهزاده ها در چشم مردم يمن

تجاوز نظامي عربستان به خاک کشور همسايه اش يمن، در شرايط کنوني که در آن به سر مي بريم و منطقه همچون انبار باروت مي ماند (موضوع سوريه و عراق و درگيري ها و نا آرامي هايي که جسته گريخته در مصر، ليبي، بحرين، ترکيه و لبنان و برخي نقاط ديگر شاهد هستيم)، بسيار اقدام کوته نگرانه، عجولانه و بدون هيچ گونه استدلال و منطقي براي دفاع کردن است. اين موضوع را رياض خود به خوبي مي داند و شايد براي همين است که با تعدادي از کشورهاي دنباله روي خود در منطقه و البته با حمايت غرب و به ويژه امريکا، ائتلافي را تشکيل دادند تا بدين صورت اين جنگ را بين المللي نشان داده و به نوعي بکوشند به اقدام خود مشروعيت ببخشند. فارغ از اينکه آل سعود اشتباه تاريخي اي را مرتکب شدند، در اين گزارش به بررسي چند مورد از اهداف پشت پرده حمله نظامي عربستان به يمن به صورت موجز خواهيم پرداخت.

در فضاي مجازي فردي به نام مستعار "مجتهد" که به احتمال فراوان خود او نيز از افراد خاندان پادشاهي آن کشور است، هر از چند گاهي اسراري از دربار آل سعود را افشا و حقايقي را بازگو مي کند. با توجه به اينکه اکثر پيش بيني ها و مواردي که وي بدان ها اشاره کرده به واقعيت پيوسته، وي را به عنوان منبعي ناشناس ولي معتبر در فضاي مجازي مي دانند که در مورد آل سعود مي توان به گفته هاي او تکيه کرد.

 "مجتهد" عربستاني گفته بنا به کهولت و بيماري که ملک سلمان دارد، کشمکش بين نفرات بعدي که احتمال به قدرت رسيدن آنها بيشتر است، بسيار شديد است. او اين طور جنگ رياض عليه صنعا را تحليل مي کند که با توجه به اين مهم که محمد بن سلمان وزير دفاع وقت عربستان که فرزند ملک سلمان 87 ساله است، به دنبال کسب جايگاهي بهتر و سهم بيشتري از قدرت هست چنين نبردي آغاز شده است.
اين منبع نزديک و آگاه بر احوال دربار آل سعود، مي گويد اکثر مقامات رياض با وقوع چنين جنگي مخالف بودند و هستند، ولي در ظاهر اين طور نمي گويند و اطاعت فرامين وزير دفاع را مي کنند. "مجتهد" مي گويد، محمد بن سلمان به دنبال کسب وجهه و برتري در ميان ساير رقباي خود در خاندان سلطنتي است و جهت اثبات اين برتري، گزينه حمله به کشور همسايه يعني يمن را برگزيده تا به زعم خود با پيروزي در آن نبرد خود را مدعي لايق و برتر ميدان رقابت کسب عنوان پادشاهي بخواند.
 
علاوه بر دلايل داخلي و زياده خواهي وزير جوان! عربستاني، که در بالا بدان ها اشاره شد، باز هم دلايل ديگري براي حمله به يمن وجود دارد. هفته گذشته "احمد العسيري"، يک مقام عالي رتبه ارتش سعودي که سخنگوي ائتلاف متجاوزان به يمن نيز هست، حين کنفرانس مطبوعاتي خود در پاسخ به سئوال خبرنگاري که از وي پرسيد: اگر حوثي ها و يا عبد الله صالح خود را تسليم کنند واکنش رياض به اين موضع چه خواهد بود؟ گفت: حتي اگر آنها خود را تسليم کنند ما به حملات خود ادامه مي دهيم.
 
هر عقل سالمي از پاسخ اين فرمانده عالي رتبه سعودي به اين مهم خواهد رسيد که هدف تجاوزات نظامي به يمن، تخريب گسترده زير ساخت هاي آن کشور فقير است، از بين بردن پايگاه هاي ارتش و ساختمان هاي دولتي و مسکوني است، آواره ساختن مردم و کشتن تعداد بيشماري از غيرنظاميان بي گناهي است که با نگاهي به آمار کشته ها و مجروحان اين نبرد خونين تا کنون متوجه مي شويم که تعداد بسياري در اين ميان زنان و کودکان هستند.
 
آري، مي توان به روشني دريافت که عربستان هرگز نتوانسته در سياست هاي منطقه اي خود عقل و منطق را حاکم کند، رياض تا کنون کوشيده از بستر جنگ ها و ناآرامي ها به منافع و اهداف خود دست يابد و درست به اين علت است که شاهد بوديم و هستيم که همواره گروه هاي تندروي تروريستي که به طور خاص در سال هاي اخير رشد و گسترش يافته اند، را مورد حمايت قرار مي دهد. آنها به دنبال کسب قدرت و نفوذ در منطقه هستند و نمي توانند در شرايط آرام و صلح آميز به رقابت بپردازند و گويي جنگ، ترور و ناآرامي با منافع و امنيت رياض پيوند خورده است

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1394/06/30
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه

ارسال خبرنامه به ایمیل شما

گالری تصاویر