چگونگي پاسخ به شبهات مهدويت

چگونگي پاسخ به شبهات مهدويت

حجت الاسلام طاهري مهم‌ترين ابعاد روحي و تربيتي انسان منتظر را عمل گرايي و آمادگي براي ظهور امام زمان (ع) دانسته و مي افزايد: بهترين اعمال در عصر کنوني انتظار فرج است و انسان منتظر بايد هر لحظه آماگي ظهور را داشته باشد و به گونه‌اي رفتار کند که انتظار در همه اعمال و حرکاتش مشخص و نمايان باشد.

 

بحث مهدويت، يکي از موضوعات و ارکان مهم در دين اسلام است. موضوعي که پيروزي قطعي اسلام و مسلمين در جهان و گسترش عدل و داد را تضمين کرده است. در عين حال، اعتقاد به منجي باوري است که در اکثر اديان و مذاهب وجود دارد و موضوعي کاملا هماهنگ با فطرت انساني نيز هست؛ که منجي‌اي دست آخر جهان را از عدل و داد پر خواهد کرد. در همين راستا، هجمه شديد و سنگيني براي تخريب چهره اين موعود و اين باور از سوي گروه‌هاي مختلف دشمنان وارد مي‌شود. هجمه سنگيني که بخش اعظم آن مربوط به 
شبهاتي مي‌شود که به موضوع مهدويت و منجي وارد مي‌شود. شبهاتي که اکثرا به دنبال پاسخ نيستند و تنها براي کاشتن بذر شک و ترديد و سرانجام دست کشيدن از باور به ظهور منجي منتشر مي‌شوند.
بايد ديد چه کسي شبهه را وارد مي‌کند.
حجت الاسلام سيد علي طاهري درباره مهم‌ترين شبهات وارده به مهدويت و پاسخگويي روان به آن‌ها مي افزايد: نوع بيان اين شبهات بستگي به نگاه کساني دارد که اين شبهات را مطرح مي‌کنند. اگر شبهه افکن يک فرد غيرمسلمان باشد، امام زمان (عج) را به عنوان يک شخصيت مسلمان نقد و به آن حضرت شبهه وارد مي‌کنند.
 وي همچنين اشاره مي کند: اما گاهي اوقات ممکن است که فرد شبهه افکن فردي باشد که ادعاي مسلماني داشته و اين شبهه را مطرح مي‌کند که اين‌ها متفاوت مي‌شود. کسي که در حقيقت خارج از جهان اسلام درباره حضرت شبهاتي را وارد مي‌کند، معمولا شبهاتي است که پيرامون عدل اسلام نيز مطرح مي‌شود. 
نماينده مردم گرگان در مجلس شوراي اسلامي، با اشاره به اجراي برخي از احکام اسلام مانند قصاص و جهاد مي گويد: اين افراد به طور مثال برخي از احکام اسلام مانند قصاص و جهاد را خشونت مطرح مي‌کنند؛ وقتي که قيام امام زمان (عج) مطرح مي‌شود با‌‌ همان نگاهي که در نقد اسلام دارند از‌‌ همان منظر نيز حضرت را مورد نقد قرار مي‌دهند و شبه ايجاد مي‌کنند.
راه هاي پاسخگويي به شبهات وارده به مهدويت
وي اضافه مي کند: اما کساني هم هستند که در عالم اسلام خود را مسلمان       مي‌نامند و حضرت را نقد مي‌کنند که در اينجا شبهه آن‌ها متفاوت مي‌شود. ممکن است در مقايسه برخي از آنچه که درباره قيام آن حضرت رخ مي‌دهد با جنگ‌هاي صدر اسلام بويژه زمان پيامبر (ع) و حضرت علي (ع) بخواهند قيام حضرت را نقد کنند که پاسخگويي اين نقد به دو شکل است.
 سخنگوي کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه پاسخگويي به شبهات وارده به مهدويت به دو صورت انجام مي‌شود، مي گويد: در پاسخ گويي به نقد اول بايد بدانيم رواياتي که شبهه افکن‌ها به آن استناد مي‌کنند چه اندازه قابل قبول است.
 وي مي افزايد: برخي از روايات به دليل ضعف سند راوي و يا به دليل ضعف محتوا در حقيقت قابل قبول نيستند و اگر شبهه افکن براساس اين روايات شبهه‌اي را ايجاد کند، وقتي آن روايت رد شود شبهه نيز به خودي خود برطرف خواهد شد.
 پاسخگويي به شبهات با استنادات نقلي
حجت الاسلام سيد علي طاهري، سخنگوي کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي در ادامه بيان مي کند: برخي اوقات ممکن است که روايت قوي باشد و شبهه افکن بخواهد آن روايت را به گونه‌اي جلوه دهد که حضرت امام زمان (عج) را زير سئوال ببرد که پاسخ اين شبهات را مي‌توان با استناد به آيات قرآن، سنت پيامبر و اميرالمومنين (ع) مطرح کرد. 
تفاوت شبهه ها و شبهه افکن ها؛ تفاوت پاسخ ها
نماينده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شوراي اسلامي تاکيد مي کند: متناسب با نوع شبهه‌اي که مطرح مي‌شود؛ مذهب و اعتقاد شبه افکن، پاسخ‌ها نيزمتفاوت خواهد بود. 
حجت الاسلام سيد علي طاهري همچنين درباره نسبت نظريه ولايت فقيه و حکومت مهدوي نيز بيان کرد: براساس اعتقاد شيعه دوازده امامي، ولايت فقيه ادامه امامت است.
 
در عصر غيبت فقهاي جامع شرايط درحقيقت محل مراجعه مردم خواهند بود
وي ادامه مي دهد: ما معتقديم زماني که نوبت به امامت امام زمان (عج) که رسيد آن حضرت بنا به دلايلي غايب شدند، آيا مردم در عصر غيبت کبري که دسترسي به امام معصوم مقدور نيست بايد بدون رهبر و سرپرست‌‌ رها مي‌شدند و هرکس بايد به سليقه خودش به دين عمل کند يا اينکه براساس اعتقاد شيعه در عصر غيبت فقهاي جامع شرايط درحقيقت محل مراجعه مردم خواهند بود.
 
سخنگوي کميسيون فرهنگي با اشاره به روايتي از امام حسن عسگري (ع) مي گويند: شرايط مراجع جامع شرايط است که مردم در عصر غيبت به آن‌ها مراجعه کنند.
 
وي مي افزايد: درعصر انقلاب اسلامي امام خميني (ره) از داخل اين روايات و براساس استنادهاي عقلي و روايي، عقلي و نقلي اثبات کرد که درعصر غيبت بايد تلاش کرد که يک نظام اسلامي بوجود آورد و در راس نظام هم بايد يک فقيه جامع شرايط باشد.
 
اطاعت از ولايت اطاعت از امام زمان (عج) خواهد بود
وي اضافه مي کند: اين فقيه جامع الشرايط به نام ولايت مطلق فقيه مطرح شد، بنابر اين ولايت فقيه يعني نائب عام امام زمان (عج) که در غيبت کبري که در عصر حاضر امام خميني (ره) مصداق آن بودند و امروز نيز مقام معظم رهبري حضرت امام خامنه‌اي مصداق عيني ولايت مطلق فقيه هستند.
 
حجت الاسلام سيد علي طاهري با تاکيد بر اطاعت از ولايت فقيه اظهار مي کند: مادامي که ما دسترسي به امام معصوم نداريم تا قبل از ظهور حضرت اطاعت از ولايت اطاعت از امام زمان (عج) خواهد بود.
 
ضرورت همکاري حوزه و دانشگاه در پاسخ به شبهات
سخنگوي کميسيون فرهنگي مجلس تعامل و همکاري پژوهشگران حوزه و دانشگاه را به عنوان بهترين روش براي پاسخگويي به شبهات مطرح شده در خصوص مهدويت دانسته و مي افزايد: کار‌شناسان حوزه رسانه مي‌تواند بستر پاسخگويي به اين شبهات را فراهم کنند و دانشگاهيان نيز مي‌توانند به حوزه علميه در اين زمينه کمک کنند و با برپايي جلسات متعدد در دانشگاه اين مسايل را مورد بحث قرار دهند. در واقع بايد گفت که انتظار مي‌رود حوزه علميه و دانشگاه‌ها تلاش بيشتري در اين زمينه از خود نشان دهند، البته کار‌شناسان حوزه در اين زمينه تاکنون بسيار خوب عمل کرده‌اند و اگر دانشگاه آن‌ها را همراهي کند ثمرات اين موفقيت بيشتر خواهد شد.
 
انسان منتظر چه کسي است؟
حجت الاسلام طاهري مهم‌ترين ابعاد روحي و تربيتي انسان منتظر را عمل گرايي و آمادگي براي ظهور امام زمان (ع) دانسته و مي افزايد: بهترين اعمال در عصر کنوني انتظار فرج است و انسان منتظر بايد هر لحظه آماگي ظهور را داشته باشد و به گونه‌اي رفتار کند که انتظار در همه اعمال و حرکاتش مشخص و نمايان باشد.
 
اين استاد حوزه و دانشگاه همچنين خودسازي را به عنوان ديگر ويژگي يک انسان منتظر معرفي کرده و مي گويد: خودسازي عملي مقدمه براي ساختن يک جامعه خوب و آماده براي ظهور است و نبايد انسان‌ها نسبت به آن بي‌توجه باشند.

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1394/05/20
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه

ارسال خبرنامه به ایمیل شما

گالری تصاویر