نقش سرنوشت

نقش سرنوشت

کنار یکی از اساتید بودم. می گفت همه مردم باید زیاد مطالعه کنند.

گفتم چه نیازی هست که مردم کوچه و بازار هم مطالعه داشته باشند؟

گفت به صدها دلیل و یکیش اینکه چون سابقه تاریخی خودشان را فراموش نکنند. از حوادث گذشته ملت و کشور خود عبرت بگیرند. و الا همیشه اشتباهات گذشته را تکرار می کنند و هزینه های زیادی را متحمل می شوند. در صورتی که می توانستند با مرور تاریخی آن وقایع از دچار شدن در تار فتنه ها رها شوند.

مردم می توانند با این شاخص خود را بسنجند و وزن کنند. اینکه در خصوص امور فردی و اجتماعی آیا همیشه در دام هایی که تجربه کرده اند گرفتار می شوند یا نه؟

حافظه تاریخی مردم ما چقدر گذشته را به خاطر می آورد؟

چه باید کرد که حافظه تاریخی مردم ما بهتر گذشته را تداعی کند؟ 

این را مدام از خود بپرسیم که اگر از گذشته عبرت نگیریم، چه می شود؟

به بیان امیرالمؤمنین «ما اکثرالعبر و اقل الاعتبار- عبرت ها چقدر زیاد و عبرت گیرندگان چقدر کم هستند.»(ر.ک نهج البلاغه)

همیشه وقتی کتاب تاریخ را ورق می زنم و برخی برهه های سرنوشت ساز این ملت و کشور را می بینم، قرارداد گلستان را، قرارداد ترکمنچای را، حمله مغولان و صدها موقعیت دیگر را مرور می کنم، دلم به تنگ می آید و آهی سر می کشم.  با خود می گویم اگر من در آن موقعیت بودم شاید می توانستم مانع شوم. لابد اگر همه باهم همدل، هم زبان و هم گام بودیم، ورق برمی گشت.

می گویند تاریخ تکرار می شود. آری عرصه های امتحان تکرار می شود. این آدم ها هستند که عوض می شوند و می توانند نتیجه امتحان را عوض کنند. به قول یکی از آقایان می­گفت: «آدم خوبی بودن مهم نیست. مهم این است که خوب امتحان بدهیم». این سخن دقیقی است. تا هجمه امتحان و فتنه فرانرسیده است، همه خوب هستند. اما امان از امتحان....

خلاصه اینکه بازهم همه چیزی از مردم شروع و به مردم ختم می شود. و امسال چه سال سرنوشت سازی است. پیچ تاریخی پیشِ­رو بسیار حیاتی است. در این میدان تماشاگر نباید بود. باید خوب امتحان داد.

 

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1394/06/23
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه

ارسال خبرنامه به ایمیل شما

گالری تصاویر