افشای ارتباط بین اسرائیل و شورشیان سوری از سوی ناظران سازمان ملل

افشای ارتباط  بین اسرائیل و شورشیان سوری از سوی ناظران سازمان ملل

افشای ارتباط  بین اسرائیل و شورشیان سوری از سوی ناظران سازمان ملل

نوشته: باراک دیوید

 

به نوشته نشریه هاآرتص، گزارش های ناظران سازمان ملل در بلندی های جولان در طول هجده ماه گذشته، نوع و حجم همکاری بین اسرائیل و چهره های اپوزیسیون سوریه را فاش می کند. این گزارش ها که به 15 عضو شورای امنیت سازمان ملل تسلیم شده و در وب سایت این سازمان موجود است، به شرح دقیق تماس هایی می پردازد که بین افسران اطلاعاتی اسرائیل و سربازان و شورشیان سوری در مرز این کشور صورت گرفته است.

 

این نیروی ناظر در سال 1974 و به عنوان بخشی از توافق  جدایی نیروها بین اسرائیل و سوریه تشکیل شده است. بر اساس این توافق، منطقه ای حایل به عرض چند کیلومتر ایجاد شده و حدود 1000 تن از ناظران سازمان ملل  تا سال 2013 که جنگ داخلی سوریه توانایی اعمال وظایف این نیرو را به شدت کاهش داد، در این منطقه فعالیت می کردند.

 

هر چند که کرواسی و اتریش نیروهای خود را از شمار این ناظران خارج کردند و ایرلند، فیجی و هند با تداوم اعزام نیرو موافقت کردند، اما افزایش حملات به نیروهای سازمان ملل در ماه های اخیر موجب شده که آنها بسیاری از مواضع خود را در امتداد مرز ترک کنند و فرماندهی خود را به طرف اسرائیلی این مرز انتقال دهند.

 

این ناظران همچنان به ثبت و ارسال گزارش های تقریبا یکنواخت خود به نیویورک ادامه داده اند، تا اینکه در مارس 2013 زمانی که اسرائیل شروع به پذیرش سوری های مجروح برای درمان پزشکی لازم در بیمارستان های سافد و نهاریه کرد، محتوای گزارش های آنها تغییر کرد. سفیر سوریه در سازمان ملل از همکاری گسترده بین اسرائیل و شورشیان سوری شکایت کرد که در این همکاری ها اسرائیل تنها به درمان شورشیان زخمی نمی پردازد بلکه کمک های دیگری هم به آنها ارائه می دهد.

 

اسرائیل در ابتدا اصرار داشت که این مجروحان غیرنظامیانی هستند که به این دلیل که نتوانسته اند درمان مناسب را در داخل کشورشان به دست بیاورند، با ابتکار شخصی و بدون هیچ هماهنگی قبلی خودشان را به مرز می رسانند. بعدتر که شمار این موارد افزایش یافت، اسرائیل گفت که این فرایند با غیرنظامیان هماهنگ شده است اما با گروه های مخالف هیچ همکاری قبلی وجود ندارد. با این حال گزارش ها فاش می کنند که بین نیروهای اسرائیلی و اعضای اپوزیسیون مسلح سوریه تماس های مستقیمی وجود دارد.

 

بر اساس گزارش سوم دسامبر 2013، یک فرد مجروح در 15 سپتامبر توسط اعضای اپوزیسیون مسلح سوری به منطقه آتش بس مرزی حمل شده و از آنجا به یک آمبولانس غیرنظامی منتقل شده که یک خودروی نظامی اسرائیل آن را همراهی می کرده است. علاوه بر این، از نهم تا نوزدهم نوامبر ناظران سازمان ملل دست کم ده فرد زخمی را دیده اند که توسط اعضای مسلح اپوزیسیون از منطقه براوو به خط آتش بس منتقل شده و به نیروهای نظامی اسرائیل تحویل داده شده اند.

 

گزارش های بیشتر حاکی از رخدادهای مشابهی است. با این حال همکاری بین نیروهای نظامی اسرائیل و شورشیان سوری در گزارش های ناظران سازمان ملل فاش شده تنها شامل انتقال افراد مجروح نیست. این ناظران در گزارش دهم ژوئن خود اشاره می کنند که آنها سربازان اسرائیلی را در طرف اسرائیلی مرز شناسایی کرده اند که در حال تحویل بیشتر از دو جعبه به اعضای اپوزیسیون سوری در طرف سوری مرز بوده اند.

 

در آخرین گزارش تسلیمی به اعضای شورای امنیت در اول دسامبر، یک جلسه دیگر بین سربازان اسرائیلی و اعضای اپوزیسیون سوریه توصیف شده که دو نماینده سازمان ملل در 27 اکتبر در حدود سه کیلومتری شرق موشاو یوناتان شاهد بوده اند. این ناظران گفته اند که دو سرباز اسرائیلی را در طرف شرقی نرده های مرزی دیده اند که دروازه را باز می کنند و اجازه ورود دو نفر را به داخل اسرائیل می دهند. بر عکس گزارش های دیگر، در این گزارش اشاره نشده که دو نفری که از سوریه خارج می شوند مجروح بوده اند یا به چه دلیل وارد اسرائیل شده اند.

 

این رویداد خاص در پرتو اتفاقاتی که دقیقا در همین منطقه و در طرف سوری مرز رخ داده معنای بیشتری پیدا می کند. طبق این گزارش ناظران سازمان ملل خاطرنشان کرده اند که چادرهایی در فاصله تقریبا 300 متری از مواضع اسرائیلی ها برای حدود 70 خانواده از آوارگان سوری برپا شده بود. در ماه سپتامبر ارتش سوریه نامه شکایت آمیزی به این ناظران سازمان ملل ارسال کرد و مدعی شد که این اردوگاه برای تروریست های مسلحی ایجاد شده که با عبور از مرز وارد اسرائیل شده اند. سوری ها همچنین هشدار دادند که اگر سازمان ملل این اردوگاه را جمع آوری نکند، ارتش سوریه آن را به عنوان هدفی مشروع تلقی خواهد کرد.

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1394/01/20
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه

ارسال خبرنامه به ایمیل شما

گالری تصاویر