فعالیت‌شناسی

فعالیت‌شناسی

فعالان فرهنگی باید با انواع فعالیت‌های فرهنگی آشنا باشند. در حال حاضر، بحمدالله تنوع فعالیت‌های فرهنگی در سطح کشور بسیار زیاد است و تجربیات فراوانی در نقاط مختلف کشور وجود دارد.

اینکه در روایات آمده است: «اطلبوا العلم ولو بالصين[1]» به این معنی است که فرد برای یادگیری باید سفر کند و به مراکز مختلف سرکشی کند تا از تجربیات و علوم آن‌ها استفاده کند.

به کارگیری ابزارهای جدید برای فعالیت‌های فرهنگی، می‌تواند در تنوع بخشیدن به فعالیت‌ها، اثرگذاری فراوانی داشته باشد و موجب جذب مخاطب شود.

برای آشنا شدن با فعالیت‌های فرهنگی باید از طریق سایت‌های مختلف و یا بازدید حضوری از مراکز فرهنگی با روش‌ها و ابزارهای جدید آشنا شد و متناسب با امکاناتی که در اختیار داریم و نیز به تناسب سلیقة مخاطبان، چند فعالیت را در محدودة خودمان آغاز کنیم.

 به این مثال توجه کنید:

در حال حاضر، آموزش روخوانی قرآن از طریق نرم‌افزار، لوح‌های آموزشی، روش‌های مکاتباتی، پیامک و... امکان‌پذیر است. آموزش احکام می‌تواند از طریق پیامک یا نوشتن پای تابلو مسجد انجام شود. پاسخ‌گویی به شبهات در اردوهای زیارتی و تفریحی بهتر نتیجه می‌دهد و... .

در این خصوص لازم است دستگاه‌های فعال فرهنگی، نمونة فعالیت‌های موفق خود را جمع‌آوری و در قالب‌های مختلف در اختیار فعالان فرهنگی قرار دهند.

ابزارشناسی

یکی دیگر از نیازهای فعال فرهنگی، آشنایی با ابزارهای تبلیغاتی و فرهنگی روز است. در حال حاضر، ابزارهای کمک آموزشی فراوانی وجود دارد که هرکدام برای سن و یا موضوع خاص طراحی شده است. شناسایی و استفاده از این ابزارها می‌تواند در جذابیت‌بخشی و اثرگذاری بیشترِ برنامه‌ها، مؤثر باشد.

تذکر این مطلب خالی از لطف نیست که لازم نیست ابزاری که استفاده می‌شود، ابزار گران‌قیمتی باشد، بلکه گاهی از اوقات می‌توان با استفاده از ابزارهای ساده، نتایج بسیار فراوانی گرفت.

 

[1]. عوالی اللآلی، ج4، ص25

به چند مثال دقت کنید:

1 . در کلاس قرآن می‌توانید از موبایل برای پخش تلاوت قرآن استفاده کنید یا با موبایل صدای قرآن‌آموزان را ضبط کنید و با پخش کردن آن صدا، به تجزیه و تحلیل آن بپردازید.

2. در اردوها می‌توانید مسابقة عکاسی با موبایل برگزار کنید.

3. استفاده از قلم نوری می‌تواند به آموزش صوت و لحن قرآن و نیز آموزش حفظ قرآن کمک کند.

4. شما می‌توانید با استفاده از لپ‌تاپ در کلاس از فیلم‌های آموزشی استفاده کنید.

5. توصیه می‌شود در مسجد، یک دستگاه ویدئو پروژکتور نصب شود و در مناسبت‌های مختلف از آن استفاده گردد. 

 

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1393/09/22
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه

ارسال خبرنامه به ایمیل شما

گالری تصاویر