نسخه ای کاربردی برای کتابخوان شدن شما/ از کتاب های صوتی تا کتاب های جیبی

نسخه ای کاربردی برای کتابخوان شدن شما/ از کتاب های صوتی تا کتاب های جیبی

مرضیه صاحبی

مردم ما به همین راحتی با کتاب آشتی نمی‌کنند و از در صلح در نمی آیند، سالهاست که خنجر را از رو بسته‌اند و می‌گویند، این کتاب‌ها چیزی برایمان ندارد و اصولا خواندن آن‌ها نان و آب نمی‌شود، در همین حال اما کار‌شناسان فرهنگی خیلی دست و پا می‌زنند و با صدور نسخه‌های مختلف، فراریان مطالعه را به سوی دنیای کتاب می‌کشانند.

 

مطالعه کتاب‌های جیبی و کم حجم

از قدیم گفته‌اند، «رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود، رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود.» حالا برای کتابخوان کردن جامعه‌ای که با کتاب بیگانه است، باید به سراغ راهکارهایی اساسی رفت تا هر طور شده، کتاب را انیس و مونس روزهای فراغت و تنهایی آدم‌ها کرد.

 

در همین ارتباط صادق پرورش که یک کار‌شناس فرهنگی است، چندین راهکار را برای عادت به کتابخوانی بزرگتر‌ها پیشنهاد می‌دهد. او می‌گوید: ابتدا باید از کتاب‌های کوچک شروع کرد، یعنی افراد مختلف، مطالب و کتاب‌هایی را بخوانند که ضمن کم حجم بودن، محتوای جالبی دارد.

 

انجام یک ربع مطالعه کیفی در روز

وی ادامه می‌دهد: بعد از این مرحله باید روزانه خود را به یک ربع مطالعه کیفی عادت دهیم و از طرف دیگر این مسئله را هم باید مدنظر داشته باشیم که برای کتابخوان شدن باید از یک جایی شروع کرد و مثلا باید عادت کنیم که همیشه یک کتاب جیبی در کیفمان باشد، این کار سبب می‌شود تا در لحظات بیکاری، وسوسه شده و مقداری از آن را بخوانیم.

 

وی اظهار می‌کند: خیلی وقت‌ها هم برای اینکه حس خواندن در آدمی تقویت شود، باید حتی اگر قصد خرید کتاب نیز نداریم باز هم به کتابفروشی‌ها سری بزنیم، این کار به مرور زمان، سبب می‌شود تا حال و هوای خواندن به تک تک سلول‌هایمان نفوذ کند.

 

این کار‌شناس فرهنگی تاکید می‌کند: البته باید به این مسئله از جنبه‌های دیگری هم نگاه کرد، همه ما می‌دانیم که وقتی جامعه‌ای با بحران اقتصادی و مالی دست و پنجه نرم می‌کند، معمولاً نخستین چیزی که از سبد خرید خانوار حذف می‌شود، همین کتاب است؛ علیرغم تمامی کم رغبتی‌هایی که نسبت به کتاب وجود دارد، توجه به این موضوع که کتاب اصولا کالای گرانی است هم در نخریدن و نخواندن کتاب نقش داشته است، به همین علت در چنین احوالی دولت باید وارد گود شود و برای توسعه فرهنگ کتاب‌خوانی، بودجه‌یی هرچند ناقابل در نظر بگیرد.

 

پرورش بیان می‌کند: خیلی از بزرگتر‌ها و افراد جامعه تنها به خاطر بالا بودن قیمت کتاب حاضر نیستند آن را خریداری کنند و اصلا میانه‌ای هم با امانت گرفتن کتاب از کتابخانه‌ها ندارند. بنابراین ضرورت دارد تا با بکارگیری روش‌های گوناگون فرهنگ کتاب‌خوانی را در سطح جامعه گسترش داد.

 

وی معتقد است؛ پخش برنامه‌های تبلیغی هم در تشویق به کتاب‌خوانی موثر است و گاهی تبلیع سلاحی تیز و برنده است و می‌تواند زود‌تر از هر راهکار دیگری جواب دهد.

 

اما خیلی از کار‌شناسان معتقدند، برای کتاب خوان شدن افراد جامعه نباید از دولت کمک گرفت، زیرا هرکسی می‌تواند خود را به گونه‌ای با دنیای کتاب آشتی دهد. یک کتابدار در این باره می‌گوید: هریک از افراد جامعه می‌توانند در حین مطالعه، گاهی کتاب را ببندند و به سراغ خواندن شاهکارهای ادبیات، کتاب‌های طنز و سرگرم‌کننده هم بروند تا حوصله‌شان در زمان خواندن کتاب سر نرود، گاهی هم باید کتاب را برداشت و به گوشه‌ای دنج رفت تا خوب محتوای آن را درک کرد؛ مثلا کنار پنجره یا در صورت امکان در بالکن خانه می‌توان به راحتی شروع به خواندن کتب مختلف کرد.

 

لزوم برنامه ریزی برای مطالعه

شهین دلاور می‌افزاید: در برخی مواقع هم باید برای عادت به کتابخوانی برنامه ریزی داشت و مشخص کرد که قصد داریم در طی یکماه چند کتاب و با چه موضوعاتی را مطالعه کنیم، به کار بردن این روش در اغلب موارد تاثیر بسزایی در ارتقاء مطالعه دارد.

 

وی عنوان می‌کند: همچنین می‌توانیم از کتاب‌هایی که مطالعه کرده‌ایم لیستی تهیه کنیم و با درست کردن وبلاگ نظرتمان را در خصوص کتابی که مطالعه کرده‌ایم، بنویسیم و منتظر بازخورد دیگران باشیم. دریافت نظر دیگران در وبلاگ، موج رغبت و علاقمندی به مطالعه را افزایش می‌دهد و همین امر سبب می‌شود تا برخی از افراد کتاب‌های جدید و خوب دیگری را برای مطالعه پیشنهاد دهند و این مسئله رفته رفته افراد را به کتاب خواندن جذب می‌کند.

 

ترویج مطالب و کتب موثر و مفید در جامعه ضروری است

در همین راستا بسیاری از جامعه‌شناسان معتقدند، باید به جامعه بعد از آموزش نحوه عادت به مطالعه، چگونه خواندن را آموخت زیرا به اعتقاد این طیف از جامعه‌شناسان، برخی از مطالب همانند مصرف غذای فاسد است، یعنی نخواندنش بهتر از مطالعه کردن آن است. به عبارت دیگر، این جامعه‌شناسان بر این مسئله تاکید دارند که بیش از ارتقاء فرهنگ مطالعه در جامعه باید خواندن مطالب و کتب موثر و مفید را در جامعه ترویج کرد.

 

علی شورآبی در این زمینه به خبرنگار ما می‌گوید: همه ما قبول داریم که مطالعه اصلی محوری است اما پیش از اینکه بخواهیم نحوه عادت کردن مردم به مطالعه را آموزش دهیم باید به آن‌ها بیاموزیم که چه محتوایی را بخوانند. در غیر این صورت مطالعه کتب بی‌ارزش قدرت تحلیل و درک آنان را بالا نمی‌برد. برای این کار باید آثار و کتاب‌های خوب را به درستی در دل جامعه تبلیغ و یا از طریق رسانه ملی اطلاع رسانی کرد.

 

وی در ارتباط با نحوه آشتی دادن مردم با کتاب هم عنوان می‌کند: مردم باید به کتاب اعتماد کرده و در مرحله بعد باید در روز یک ساعت خاص را که اغلب از کار فارغ می‌شوند، شروع به مطالعه کنند.

 

این جامعه‌شناس عنوان می‌کند: مطابق تحقیقاتی که در جامعه انجام داده‌ام، دریافتم اغلب افراد ممیزی و سانسور را عاملی برای کتاب نخواندن عنوان کرده و می‌گویند تمامی کتاب‌هایی که در کشور ما چاپ می‌شود همه سانسور شده و به همین علت ترجیح می‌دهند، کتاب نخوانند، هرچند که این بهانه برای مطالعه کردن بهانه‌ای معقولانه نیست و در همین زمینه من به مردم توصیه می‌کنم تحت هر شرایطی روزی سه صفحه کتاب بخوانند.

 

وی می‌افزاید: وقتی به مرور مطالعه کنیم، آنگاه قدرت تحلیل و درکمان نسبت به موضوعات بالا می‌رود و در گام بعدی برای اینکه کتاب انیس و مونس ما شود، باید‌‌ همان مطالبی را که خوانده‌ایم برای دیگران هم توضیح دهیم و در رابطه با این مطالب با دوستانمان صحبت کنیم، این کار افراد مختلف را به کتاب مشتاق‌تر می‌کند.

 

کتاب‌های گویا و صوتی مهم‌ترین راه برای کتاب خوان شدن

این جامعه‌شناس یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای کتاب خوان شدن را گوش دادن به کتاب‌های گویا و یا صوتی می‌داند و می‌گوید: باتوجه به اینکه در دنیای امروز همه چیز خیلی سریع اتفاق می‌افتد و آدم‌ها وقت زیادی برای مطالعه ندارند، می‌توان بدون هیچ زحمتی به کتاب‌های گویا گوش داد، با این کار هم مطالعه از طریق گوش صورت می‌گیرد و هم قدرت تمرکز و درک افراد جامعه ارتقاء می‌یابد.

 

وی معتقد است؛ گرایش به سمت کتاب‌های دیجیتالی هم یکی دیگر از راه‌هایی است که می‌توان به وسیله آن افراد مختلف را کتابخوان کرد، هر فردی برای عادت به مطالعه می‌تواند نسخه‌های دیجیتالی کتاب را در موبایل یا تبلت خود ریخته و در اوقات بیکاری سری به آن بزند، بی‌تردید این راهکار هم می‌تواند در کتابخوان کردن افراد نقش موثری داشته باشد.

مدیرسایت
توسط: مدیرسایت 1393/02/17
ارسال نظر

نظرات

مشاهده تمام نظرات

ارسال یک نظر

اخبار آی تی

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید


👍 خبرنامه

ارسال خبرنامه به ایمیل شما

گالری تصاویر